888-704-333 Mail

Jaki beton wybrać?

W trakcie realizacji inwestycji budowlanej, na każdym etapie budowy podejmujemy decyzje z czego zbudować dom
czy inną konstrukcje. Na ostateczną decyzje ma wpływ wiele czynników, min takie jak:

  • Trwałość danego rozwiązania
  • koszt
  • oczekiwany ostateczny efekt wizualnu itp


  • Aby dokonać dobrego wyboru,inwestor przeszukuje setki materiałów opisujących różne technologie budowlane, czyta porady zawarte w popularnej prasie branżowej oraz materiały informacyjne producentów.
    Niestety w ogólnodostępnej prasie jak i internecie trudno znaleźć rzetelene informacje na temat betonu, które skupiają się głównie na jego wytrzymałości. W opinii przeciętnego inwestora beton wyższej klasy wytrzymałości jest lepszy, jednak nie zawsze jest to zgodne z prawdą.

    Inwestor indywidualny lub wykonawca zamawia taki beton jaki jest zapisany w projekcie budowlanym - a tam najczęściej widzimy takie oznaczenia jak B20, B25 czy B30 które oznaczają klasę wytrzymałości na ściskanie Projektant, wpisując taki zapis bierze pod uwagę jedynie względy konstrukcyjne, czyli takie które zapewniają stabilność konstrukcyjną budynku, jednak nie uwzględniają warunków środowiska w jakim konstrukcja będzie użytkowana.

    Najlepszym przykładem nie uwzględniania warunków otoczenia są wszelkoego rodzaju zewnętrzne nawierzchnie betonowe. Z punktu widzenia konstrukcyjnego - w większości przypadków wystarczyłby beton B20 (wg nowej nomenklatury C16/20)i, niestety taki też jest stosowany w przypadku inwestora indywidualnego. Jednak jakież jest rozczarowanie, gdy po zimie lub dwóch beton zaczyna się kruszyć na powieszchni - inwestor zaczyna narzekać na jakość produktu - że słaby, że nie trwały, że nie było cementu itp. ale czy słusznie? A może problem tkwi w czymś innym - może to po prostu źle dobrany produkt.

    W przypadku nawierzchni betonowych prawidłowy dobór betonu to beton w klasie C30/37 XF4. Czemu tak wytrzymały, skoro wystarczyłby beton B20? Otóż dlatego że w tym przypadku, znacznie ważneijsza jest odporność na przemienne oddzoaływanie mrozu, który jest sprawcą powierzchniowej destrukcji nawierzchni.

    Każdorazowo, przed zamówieniem betonu, o ile to nie jest uwzględnione w projekcie zastanówmy się w jakich warunkach będzie on pracował - czy będzie narażony na mróż, sól drogową, otoczenie o podwyższonej zawartości siarczanów, kwasów, a może będzie stale narażony na ścieranie? W każdym przypadku wytrzymałośc to nie wszystko - ważne jest również prawidłowe określenie warunków w jakich beton będzie pracował - tzw. klasy ekspozycji